Energetické štítky

Venda.cz

+420 226 210 524 Po–Pá: 8–12 a 12:30–16
MEGA výprodej - likvidace cen
Venda.cz
Energetické štítky

Energetické štítky

Vyznat se v energetickém štítku je lehké. V dalších odstavcích vám to ukážeme.

Energetický štítek označuje a třídí produkty podle energetické náročnosti. Jinými slovy, pomůže vám si představit, jaké náklady u produktu můžete očekávat. A výrobce pro změnu motivuje k vývoji kvalitnějších a úspornějších produktů. 

Co se dočtete v energetickém štítku

Aktuální podoba energetických štítků je velmi jednoduchá. Na obalu výrobku najdete celkem 7 energetických tříd rozlišených barvou (od nejlepší zelené po nejhorší červenou) a písmeny A až G. Písmeno A znamená energeticky nejméně náročný zdroj, písmeno G nejnáročnější. Konkrétní třídu výrobku zjistíte podle černé šipky a bílého písmena na pravé straně štítku. Štítek obsahuje také informaci o spotřebě v kilowattech za 1 000 hodin, což je hodnota, která odpovídá průměrnému ročnímu svícení v domácnosti. Na energetických štítcích najdete také QR kód, přes který se dostanete do produktové Evropské databáze (EPREL). V ní najdete podrobné informace o produktu. 
 
vzor_energ-stitek

Původní třídění energetických štítků

Systém energetických štítků byl zaveden v roce 1995 a velmi se osvědčil. Avšak v současnosti používané třídy A+, A++ a A+++, které přinesla aktualizace z roku 2010, se staly postupem času nepřehledné a matoucí. Většina nových výrobků se totiž ocitla v těch nejvyšších kategoriích (A+, A++ a A+++), zatímco v těch nejnižších se nevyskytoval žádný produkt. Spotřebitele to může vést k domnění, že při koupi spotřebiče v třídě A+ si pořizuje jeden z nejúčinnějších výrobků na trhu, ovšem skutečností je, že kategorie A+ je momentálně v úspornosti až na třetím místě. Kromě toho neustále se zdokonalující technologie by si brzo žádaly přidání dokonce čtvrtého znaménka. Změna systému štítkování byla tedy nevyhnutelná.
Možná si ještě pamatujete původní značení energetických štítků s kategoriemi A+++, A++ a dalšími. Není se čemu divit, ke změně došlo teprve nedávno, v březnu roku 2021. Aktuální podobu musí nést všechny produkty, které přišly na trh po 1. 5. 2021. A v roce 2024 byste se měli setkat už výhradně s novým značením.

Proč ke změně došlo?

Důvodů pro změnu bylo hned několik. Tak především, v posledních letech vývoj dospěl k tomu, že veškerá elektrická světla, zařízení i žárovky byly stále energeticky účinnější a úspornější. Rozdíly mezi třídami A+, A++ nebo A+++ se tím setřely. A navíc bylo jejich označení stejnými písmeny (s pomocí plusových znamének) matoucí. Nové třídění má pro nás spotřebitele, kromě lepší orientace, ještě jednu výhodu. Je přísnější. Například produkty nejvyšší třídy A+++ mohly být nově zařazeny až do kategorie C. V současné době jsou dokonce kategorie A a B téměř prázdné a vytváří tak prostor pro další inovativní zdroje v budoucnu. 

Výrobek nemá energetický štítek 

Dle nového nařízení energetický štítek nenaleznete u všech svítidel. Jde o tyto případy:

 

Svítidla bez světelného zdroje. Při pořízení lustru, lamp a jiných svítidel bez světelného zdroje není energetický štítek uveden. Energetická náročnost svítidla vyplývá ze světelného zdroje, který do svítidla použije sám zákazník.

Světelný zdroj lze vyjmout. Jedná se o svítidla se světelným zdrojem, který lze nahradit. Energetickou třídu naleznete v návodu a vztahuje se pouze k danému světelnému zdroj.

Světelný zdroj nelze vyjmout. Znamená to, že svítidlo obsahuje světelný zdroj, který je pevnou součástí svítidla. Jedná se například o LED pásky. Energetickou účinnost v tomto případě naleznete v návodu a vztahuje se pouze k danému světelnému zdroji.

Další výjimky. Mezi další výjimky, u kterých se energetický štítek nevyskytuje, patří například svítilny na baterii, speciální technologické světelné zdroje, světelné zdroje pro motorová vozidla nebo barevné světelné zdroje (vánoční osvětlení a jiné drobné dekorační předměty).

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše